Hemijski pilinzi su efikasna metoda kod pigmentacija na koži (mrkih mrlja) izazvanih Suncem ili drugim faktorima, zatim kod akni i crnih komedona, finih bora, ožiljaka nastalih nakon akni ili grube kože nastale usled oštećenja Suncem ili zbog starosti.
Hemijski pilinzi mogu se raditi na licu, vratu, šakama, rukama i nogama. U zavisnosti od dubine, mogu biti površni hemijski pilinzi, srednje duboki hemijski pilinzi i duboki hemijski pilinzi.
Broj tretmana zavisi od tipa i težine oštećenja kože, odnosno stanja kože koja se tretira. Neki pacijenti su zadovoljni samo sa jednim hemijskim pilingom, ali najčešće je neophodno od 3 do 6 ponavljanja za dobijanje maksimalnog efekta. Blaži hemijski pilinzi glikolnom kiselinom mogu se ponavljati na 7 do 14 dana, dok se dublji pilinzi glikolnom i trihlorsirćetnom kiselinom mogu ponavljati na 4 do 6 nedelja.
Površni, blaži pilinzi glikolnom kiselinom, osim prolaznog crvenila i blagog perutanja kože, nemaju značajnije neželjene efekte ukoliko se primene na stručan način. Dublji pilinzi glikolnom i trihlorsirćetnom kiselinom su efikasniji u uklanjanju pigmentacija, ožiljaka i bora, ali zahtevaju posebnu negu i brigu o koži pre i posle pilinga, a neželjeni efekti značajno zavise od saradnje i disciplinovanosti pacijenta.
Najčešći neželjeni efekat hemijskih pilinga je pojava pigmentacije posle pilinga zbog neadekvatne zaštite od sunčevog zračenja tokom regeneracije kože nakon izvršenog tretmana.
Hemijski pilinzi su postupci u dermatologiji koji su namenjeni značajnom poboljšanju strukture kože. Najčešće se koriste pilinzi sa voćnim kiselinama, trihlorsircetnom kiselinom i kombinacijom salicilne, fitične i kojične kiseline sa retinoičnom kiselinom, u različitim vrednostima.
U zavisnosti od tipa kože, kao i o promenama na koži lica ukoliko ih ima, bira se vrsta hemijskog pilinga i zbog toga je potrebno zakazati konsultacije kako bismo odredili tretman koji odgovara Vašoj koži.
Čišćenje lica izvodi se ultrazvučnom špatulom. Dok se radi piling, prilikom svakog prelaska preko kože na špatuli ostaju komedoni (tzv. mitiseri ). Aparat ultrazvučnom vibracijom izbacuje komedone iz kanala (nema nikakvog neprijatnog “ceđenja” mitesera!), takođe u isto vreme uklanja se tanak sloj površnih mrtvih ćelija kože lica. Nakon što se završi sa ovim tretmanom, na lice se stavlja maska koja umiruje, hrani kožu i skuplja proširene pore. Tretman je apsolutno bezbolan i prijatan i traje oko 30 minuta.
Ovakav tretman čišćenja lica se preporučuje svim uzrastima, namenjen je za oba pola, posebno je pogodan za osobe sa osetljivom kožom.
Preporučuje se set od 6 tretmana, tri puta nedeljno.
Dejstvom elastičnih mikro-vibracionih talasa sprovode se četiri bazična modaliteta dejstva: precizno se eksfolira stratum corneum, vrši temeljno čišćenje kože, koža se hidrira, poboljšava cirkulacija i vrši oksigenacija, uz istovremeno obnavljanje i podmlađivanje kože.
Tretmani pilinga se komplimentiraju skeniranjem kože radi vizuelizacije mesta koja zahteva posebnu pažnju i radiofrekventnim talasima koji stimulativno deluju na korijum (duboki, germinativni sloj kože – mesto sinteze nove kože).
Ultrazvučni talasi su talasi visoke frekvencije koje ljudsko uho ne može registrovati. Međutim, tokom tretmana se talasi prenose kroz kosti lobanje direktno do endolimfe unutrašnjeg uha te je tretman propraćen senzacijom tihog, visokofrekventnog zujanja u ušima pacijenta, koje ni u kojem slučaju nije neprijatno.
Čišćenje lica ultrazvčnim pilingom se izvodi ultrazvučnom špatulom. Prilikom ovog pilinga ne radi se nikakvo neprijatno ceđenje mitisera, jer ultrazvučna špatula vibracijom izbacuje komedone iz kanala, istovremeno utklanjajući tanak sloj mrtvih ćelija.
Tretman je apsolutno bezbolan i prijatan i traje oko 30 minuta. Ovakav tretman čišćenja lica se preporučuje svim uzrastima, namenjen je za oba pola, posebno je pogodan za osobe sa osetljivom kožom.